RU
Atpakaļ

Ko iedzīvotāji vēlētos saņemt no Lieldienu zaķa – bitkoinu olas vai otru algu?

Ko vēlētos no Lieldienu zaķa?

Ja notiktu brīnums un Lieldienu zaķis kļūtu par Ziemassvētku vecīti, Latvijas iedzīvotāji visvairāk vēlētos no viņa saņemt otru algu – bez nepieciešamības strādāt. Šādu dāvanu izvēlētos katrs trešais aptaujātais (34 %), liecina finanšu risinājumu uzņēmuma “Moneza” iedzīvotāju aptauja, ko veikusi pētījumu aģentūra “Norstat”.* Savukārt katrs ceturtais (26 %) vislabprātāk vēlētos bankas kontu ar neierobežotu kredītlīniju.

Tikmēr citi sevī jūt investora garu un vēlētos savā īpašumā iegūt olas, kas pašas pārvēršas par bitkointiem (13 %), bet 4 % – maģisku formulu, kas palīdzētu izdzīvot līdz algas dienai. Katrs piektais (22 %) neizvēlētos nevienu no piedāvātajiem variantiem.

“Kopumā vēlme pēc labāka finanšu nodrošinājuma ir ļoti motivējoša – tā mudina izglītoties, virza cilvēku pa karjeras kāpnēm, ļaujot saņemt augstāku atalgojumu. Nauda rada arī drošības sajūtu, stabilitāti un palielina izvēles brīvību,” saka “Moneza” vadītājs Sandis Eglavs. “Kad cilvēks jūtas finansiāli stabili, tad var vairāk izvēlēties, nevis tikai pielāgoties. Tomēr, lai savas finanses labi pārvaldītu, ir svarīga finanšu pratība.”

Otra alga - bet vai zinām, kā to tērēt?

Otra alga bez nepieciešamības strādāt daudziem šķistu kā lieliska dāvana – to visbiežāk izvēlētos respondenti līdz 39 gadu vecumam (40 %), rīdzinieki (39 %) un sievietes (36 %). Vienlaikus “Moneza” pārstāvis atgādina, cik svarīgi ir noteikt konkrētus mērķus gadījumos, kad pēkšņi parādās papildu naudas līdzekļi – piemēram, prēmija darbā vai dāvana no tuviniekiem.

“Diemžēl bieži novērojama tendence – negaidīti vai viegli iegūtu naudu cilvēki arī iztērē vieglprātīgāk, vēloties sevi tūlītēji iepriecināt,” stāsta “Moneza” vadītājs. “Tāpēc ir vērts jau laikus sev pierakstīt tās vajadzības, kas tiešām ir nozīmīgas – piemēram, ilgi atliktas mācības, jaunākas un energoefektīvas mājsaimniecības ierīces, veselības uzlabošana vai sporta abonements. Ja šādu mērķu nav, pastāv risks, ka nauda tiks iztērēta maznozīmīgās lietās, bez kurām varētu iztikt.”

Neierobežots kredītlimits – paplašina vai sašaurina mūsu iespējas?

Bankas kontu ar neierobežotu kredītlimitu biežāk izvēlētos sievietes (30 %) un jaunieši vecumā līdz 29 gadiem. Kā norāda S. Eglavs, kredītkarte var būt lielisks finanšu instruments situācijās, kad nepieciešams veikt lielāku pirkumu, bet attiecīgajā brīdī nepietiek līdzekļu.

“Tomēr jāatceras, ka par izmantoto kredītlimitu ir jāmaksā procentu maksājumi. Tāpēc pirms šāda soļa ir svarīgi pārdomāt, vai konkrētā prece tiešām ir nepieciešama tieši tagad. Ja atbilde ir “jā”, jāizvērtē arī savas iespējas segt maksājumus noteiktā termiņā, lai neiegrimtu kredītsaistībās kā “melnajā caurumā”. Kredītkarte ar neierobežotu limitu ir piemērota vien tiem, kuri ievēro ļoti stingru finanšu disciplīnu,” skaidro “Moneza” pārstāvis.

Bitkoini – vai piemērota investīcija?

Olas, kas pārvēršas par bitkoiniem, visbiežāk izvēlētos personas ar pamatizglītību (29 %), studenti (22 %), cilvēki ar ļoti augstiem (19 %) vai ļoti zemiem ienākumiem – līdz 350 eiro mēnesī (18 %), kā arī vīrieši (17 %).

Kā norāda “Moneza” vadītājs, bitkoinu iegāde jau kādu laiku ir populārs trends, taču vienlaikus tas ir arī ļoti specifisks un riskants ieguldījumu veids, kas pakļauts būtiskām vērtības svārstībām. Šāds ieguldījums varētu būt piemērots jaunākiem un turīgākiem cilvēkiem, kuri ir gatavi uzņemties risku un spēj pieņemt iespējamos zaudējumus.

“Ja cilvēkam trūkst zināšanu par to, kā pārvaldīt šāda veida ieguldījumus, noteikti ieteicams konsultēties ar finanšu ekspertu,” iesaka S. Eglavs. “Iespējams, daudz saprātīgāk būtu izvēlēties vienkāršākus un stabilākus investīciju veidus – piemēram, ieguldījumus akcijās, obligācijās vai nekustamajā īpašumā.”

Maģiskā formula – izdevumu analīze

Dati rāda, ka maģiska formula, kā izdzīvot līdz nākamajai algai, visaktuālākā ir iedzīvotājiem ar zemāku izglītības līmeni un ierobežotiem ienākumiem, kā arī sociāli mazāk aizsargātām sabiedrības grupām.  Šādu dāvanu vidēji biežāk nekā citās sabiedrības grupās vēlētos saņemt iedzīvotāji ar personīgajiem ienākumiem no 151 līdz 550 eiro mēnesī (12 %), mājsaimnieces un iedzīvotāji bērna kopšanas atvaļinājumā (12 %), personas ar pamatizglītību (12 %), kā arī ģimenes ar četriem bērniem (11 %). Šajā gadījumā ir svarīgi meklēt iespējas paplašināt zināšanas, iegūt jaunas prasmes un rast papildu ienākumu avotus.

“Ja ienākumi ir patiešām zemi, tad iekrāt var būt ļoti grūti vai pat neiespējami, un ir jāmeklē citi - kompleksāki risinājumi. Tomēr novērojumi liecina, ka arī cilvēki ar vidējiem un augstiem ienākumiem nereti saskaras ar grūtībām izdzīvot līdz algas dienai,” pamanījis “Moneza” vadītājs. “Otrajā gadījumā risinājums nav sarežģīts – nepieciešams vien regulāri sekot līdzi saviem izdevumiem un analizēt, kur iespējams ietaupīt. To var darīt, piemēram, ar vienkāršu Excel tabulu vai kādu no bezmaksas finanšu plānošanas lietotnēm, piemēram, Goodbudget, PocketGuard vai Spending Tracker. Šāds ieradums ļauj mēneša beigās skaidri redzēt, kur nauda iztērēta nelietderīgi, un plānot gudrāk nākamā mēneša budžetu.”

Kā norāda finanšu eksperts, diemžēl Lieldienu zaķis nes tikai krāsotas vai šokolādes olas nevis brīnumus, tāpēc ikvienam ir pašam jāuzņemas atbildība par savu finanšu pratību un jāveido stabils pamats finansiālajam komfortam.

* Aptauja veikta šī gada martā, aptaujājot 1005 Latvijas iedzīvotājus vecuma grupā no 18-74 gadiem.