RU
Atpakaļ

5 populārākie mīti par nebanku kredītiem

5 populārākie mīti par nebanku kredītiem

Lai arī mūsdienās daudz tiek runāts par gudru finanšu pārvaldību, tostarp uzkrājuma veidošanu, dzīve mēdz pārsteigt gan ar neplānotiem izdevumiem, gan situācijām, kad sakrāt vajadzīgo naudas summu kādas lielākas ieceres īstenošanai ir pārāk laikietilpīgi. Tādā gadījumā noder kredīti, ko piedāvā gan bankas, gan nebanku kredītdevēji.

Kas ir nebanku kredīts?

Nebanku kredīts ir aizdevuma veids, ko izsniedz nebanku aizdevēji. Atšķirībā no bankām, kas piedāvā dažāda veida finanšu pakalpojumus, nebanku kredītdevēji koncentrējas pamatā tikai uz kredītu izsniegšanu gan privātpersonām, gan juridiskām personām. Atsevišķu nebanku kredītdevēju pakalpojumu klāstā ir arī kredītu apvienošana un refinansēšana.

Mainoties kredītņēmēju ieradumiem, pieaug arī nebanku aizdevēju piedāvājums. Izskatot iespēju noformēt aizdevumu, ir svarīgi ne tikai iepazīties ar pieejamo summu, atmaksas termiņu, procentu likmi un citiem līguma nosacījumiem, bet arī pārliecināties, ka izvēlētais aizdevējs ir licencēts, uzticams un atzinīgi novērtēts.

Kāda veida nebanku kredīti ir pieejami?

Ir pieejami dažāda veida nebanku kredīti. Katram no tiem ir sava specifika, pieejamā summa un atmaksas termiņš. Lai saņemtu savām vajadzībām atbilstošāko, jāuzzina vairāk par kredītdevēju piedāvājumu, kā arī jāizvērtē savas iespējas kredītu saņemt un atmaksāt.

Populārākie nebanku kredītu veidi:

  • Patēriņa kredīts. Šis aizdevuma veids ļauj saņemt nelielu vai vidēji lielu naudas summu dažāda veida pirkumiem vai citu ieceru īstenošanai. Patēriņa kredītu iespējams saņemt no vairākiem simtiem līdz dažiem tūkstošiem Eiro, atmaksu veicot ilgākā laika posmā - saskaņā ar līgumā noteikto atmaksas grafiku. Patēriņa kredītu var izmantot, piemēram, jaunas sadzīves tehnikas iegādei, mājokļa remontam vai mācību izdevumu segšanai.
  • Kredīts pret ķīlu. Gan bankas, gan nebanku aizdevēji, lemjot par kredīta piešķiršanu, uzmanību pievērš personas maksātspējai un kredītvēsturei. Situācijā, kad viens vai abi aspekti neatbilst nosacījumiem un rada šaubas par kredītņēmēja iespējām veikt aizdevuma atmaksu, var tikt piedāvāts kredīts pret ķīlu. Visbiežāk kā nodrošinājums (ķīla) kalpo nekustamais īpašums vai automašīna.
  • Kredītlīnija. Nebanku aizdevēju piedāvājumā ir arī kredītlīnija. Tas ir šobrīd plaši izmantots aizdevuma veids, jo paredz elastīgus nosacījumus. Izskatot pieteikumu, kredītdevējs nosaka kredītlimitu, kā ietvaros kredītņēmējs var aizņemties tik reižu, cik nepieciešams. Tas nozīmē, ka visa piešķirtā summa nav jāizņem uzreiz, to iespējams saņemt pa daļām. Turklāt procenti jāmaksā tikai par izmantoto summu. Kredītlīnija var noderēt situācijā, kad padomā lielāka iecere, bet nav skaidrs, cik daudz naudas šim mērķim būs nepieciešams.
  • Auto kredīts. Automašīnas iegāde paredz diezgan lielu finansiālo ieguldījumu, tādēļ nereti ir aktuāli līzinga un auto kredīta pakalpojumi. Nebanku aizdevēju izsniegtais auto kredīts savā ziņā līdzinās patēriņa kredītam, taču šajā gadījumā tiek piešķirts un izmantots ar konkrētu mērķi. Atšķirībā no līzinga, izmantojot auto kredītu, iegādātais transportlīdzeklis uzreiz nonāk pircēja īpašumā.
  • Kredīts remontam. Nebanku kredīti pieejami arī citiem konkrētiem mērķiem, piemēram, mājokļa remontam. Tomēr tas nenozīmē, ka, saņemot šāda veida aizdevumu no nebanku kredītdevēja, jāiesniedz atskaites par to, kā šī naudas summa tikusi izmantota.

Aizdevēji piedāvā vēl arī citus kredītus. Izvērtējiet savas vajadzības un iespējas, lai izvēlētos piemērotāko!

5 Mīti par nebanku kredītiem mūsdienu sabiedrībā

Kā jau tas ir ar teju visu, arī nebanku kredīti raisa diskusijas un apvīti ar dažādiem mītiem. Tādēļ par nebanku kredītiem ir dažādi viedokļi. Kādi tos labprāt izmanto, citi uzskata par sarežģītiem, nedrošiem un neizdevīgiem. Kā ir patiesībā?

Mīts Nr1. Kredīta noformēšanas process ir sarežģīts un laikietilpīgs

Kādreiz banku un nebanku kredītu noformēšana patiešām prasīja diezgan daudz laika. Bija jādodas uz kredītiestādi klātienē un jārēķinās ar laikietilpīgu formalitāšu kārtošanu. Taču šobrīd, pateicoties tehnoloģiju attīstībai, kredītiestādes piedāvā iespēju ietaupīt laiku, aizdevumus izsniedzot internetā. Līdz ar to kredītam pieteikties var dažu minūšu laikā - no jebkuras vietas, kur vien ir interneta pieslēgums.

Pieteikumu iespējams iesniegt jebkurā diennakts laikā, taču lēmums par kredīta piešķiršanu tiks pieņemts aizdevēja darba laika ietvaros. Šobrīd nebanku aizdevumi daudzās valstīs, tostarp Latvijā, ir viens no ātrākajiem veidiem, kā tikt pie vajadzīgās naudas summas. Īpaši nozīmīgi tas ir tad, kad nauda vajadzīga steidzami. Tomēr, lai arī nebanku aizdevumi ir salīdzinoši vienkārši pieejami, ir svarīgi pirms aizņemšanās izvērtēt savu maksātspēju.

Mīts Nr2. Nebanku kredīti ir neizdevīgi

Vēl viens pieņēmums, kas saistās ar nebanku kredītiem, ir augstās procentu likmes, kas padara tos neizdevīgus. Jāņem vērā, ka, gluži tāpat kā tas ir banku izsniegto kredītu gadījumā, nebanku kredītu procentu likmes atkarīgas gan no aizdevuma veida, gan arī kredītdevēja nosacījumiem.

Tāpat bieži vien procentu likme tiek noteikta individuāli - izskatot kredīta pieteikumu, aizdevējs izvērtē kredītņēmēja maksātspēju un citus aspektus. Gadījumā, ja kredītņēmējam ir regulāri, oficiāli ienākumi pietiekamā apjomā, kā arī pozitīva kredītvēsture, kredīta procentu likme būs izdevīgāka.

Mīts Nr3. Nebanku aizdevumi rada lielu finansiālo slogu

Pastāv arī uzskats, ka nebanku kredīta noformēšana rada lielu finansiālo slogu, kas, savukārt, var radīt finansiālas problēmas. Tomēr grūtības segt kredītsaistības var būt arī tad, ja noformēts patēriņa kredīts vai cita veida aizdevums bankā. Lielu finansiālo slogu rada nevis kredītdevēja un to sniegto pakalpojumu izvēle, bet gan nepārdomāta aizņemšanās, kā arī citi aspekti, piemēram, ievērojami samazinājušies ienākumi. Neatkarīgi no izvēlētā aizdevēja, ir svarīgi salīdzināt dažādas iespējas un noformēt kredītu tikai tad, ja ir pārliecība, ka to spēsiet atmaksāt līgumā noteiktajā laikā.

Mīts Nr4. Nebanku kredīta saņemšanai nepieciešami lieli ienākumi

Lai arī, izskatot kredīta pieteikumu, aizdevējs ņem vērā tā iesniedzēja ienākumu līmeni, tomēr ienākumu apmērs vairāk attiecas uz to, kādu naudas summu uz kādu termiņu un ar kādiem nosacījumiem kredītņēmējs var saņemt. Ir svarīgi, lai ienākumi būtu oficiāli, regulāri un prasītajai kredīta summai atbilstoši.

Situācijā, kad ienākumu līmenis ir zemāks, kredītdevējs var piedāvāt, piemēram, mazāku aizdevuma summu vai citus nosacījumus - piemēram, kredītu pret ķīlu. Būtiski zināt, ka pie oficiāliem ienākumiem tiek skaitīta ne tikai darba alga, bet arī citi ieņēmumi.

Mīts Nr5. Veikt kredīta atmaksu pirms termiņa ir neizdevīgi

Vēl viens mīts saistās ar kredīta atmaksu. Noformējot nebanku kredītu, tiek noteikts arī tā atmaksas termiņš. Kredītmaksājumi jāveic saskaņā ar līgumā noteikto maksājuma grafiku. Tomēr tas nenozīmē, ka aizdevuma summu nav iespējams atmaksāt ātrāk.

Visbiežāk kredītdevējs nosaka minimālo ikmēneša maksājuma summu, tomēr ir iespējams arī veikt lielāku maksājumu, tādā veidā kredītu atmaksājot ātrāk un samazinot kredīta kopējās izmaksas. Lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem vēlāk, piesakoties kredītam, rūpīgi iepazīstieties ar atmaksas nosacījumiem, tostarp iespēju atmaksāt kredītu pirms termiņa - šī noteikumi var atšķirties gan atkarībā no aizdevēja, gan aizdevuma veida.

Nebanku aizdevumu sniegtās iespējas ir plašas - iespējams saņemt gan īstermiņa, gan ilgtermiņa aizdevumus. Viena no būtiskākajām priekšrocībām ir to pieejamība - aizdevumu iespējams saņemt vien dažu minūšu laikā. Tomēr, ņemot vērā, ka šādu pakalpojumu Latvijā piedāvā dažādi aizdevēji, ir svarīgi salīdzināt piedāvājumus un tikai tad pieņemt lēmumu.